27 października 2002 r. odbyły się wybory samorządowe. W Brzeźnie można było głosować w siedmiu miejscach. Uprawnionych do głosowania było 12 056 osób, do urn poszło 3 896 osób, co stanowi 32,31%.
Poniżej przedstawiam wyniki spisane w siedmiu komisjach wyborczych. Nie zaznaczyłem głosów nieważnych - w poszczególnych wyborach liczba oddanych głosów może być różna. Wyniki spisywałem z wywieszonych list - możliwe więc, że nie uniknąłem kilku błędów i przeinaczeń. W klubie "Cebulka" komisja nie wywiesiła wyników LPR w wyborach do Rady Miasta - podałem więc liczbę szacunkową (po porównaniiu z oficjalnymi wynikami umieszczonymi na stronie www.gdansk.pl okazało się, że pomyliłem sie na korzyść LPR o 6 głosów - nie miało to już większego znaczenia dla kolejności poszczególnych partii ).

Osoby wybrany do Rady Miasta z okręgu I Liczba głosów otrzymanych w okręgu Liczba głosów otrzymanych w Brzeźnie
Sławomir Kosakowski PO
496 189
Tadeusz Mękal PO
781 34
Marek Polaszewski SLD
945 235
Glinka Marek LPR
733 66
Ryszard Olszewski Samoobrona
889 118
Kazimierz Koralewski PiS 901 125

Najlepsze wynik, tak w wyborach do Rady Miasta, jak i Sejmiku Wojewódzkiego uzyskał PiS (w sejmiku w koalicji z PO). W wyborach do Rady uzyskał 23%, do Sejmiku prawie 34%. W pierwszej turze wyborach prezydenckich wyniki pierwszej trójki są zbliżone do wyników w całym Gdańsku - P. Adamowicz - 37,19% (cały Gdańsk: 37,43%), M. Formela - 18,37% (cały Gdańsk: 17,48%), B. Borusewicz - 14,4% (cały Gdańsk 16,31%). W drugiej turze P. Adamowicz zdobył w Brzeźnie 69,7% (cały Gdańsk 72,28%głosów), M. Formela 30,3% (cały Gdańsk 27,72%)
Okręg nr 1 obejmujący Brzeźno - jest niestety jedynym okręgiem w Gdańsku, z którego został wybrany radny z Samoobrony.
W wyborach do Rady Miasta Gdańska z okręgu I obejmującego m. in. Brzeźno - nie został wybrany nikt zamieszkały w Brzeźnie. To wynik bezsensownego umieszczenia Brzeźna w jednym okręgu wyborczym razem ze Świbnem, Sobieszewem, Orunią, Olszynką itd. i oczywiście wyborów proporcjonalnych (na 10 osób, które zdobyły najwięcej głosów w dzielnicy - radnymi zostały 3) oraz fatalnej ordynacji preferującej listy partyjne, a nie lokalne komitety.


- lista obwodowych komisji wyborczych w Brzeźnie
- okręgi wyborcze w Gdańsku i liczba wybieranych z nich radnych
- lista kandydatów do Rady Miasta Gdańska z okręgu 1 obejmującego m. in. Brzeźno
- wyniki wyborów na prezydenta Gdańska
- wyniki wyborów do Rady Miasta Gdańska (liczba głosów oddanych na poszczególne listy)
- 10 kandydatów, którzy zdobyli w Brzeźnie najwięcej głosów
- wyniki wyborów do sejmiku wojewódzkiego (liczba głosów oddanych na poszczególne listy)
- wyniki II tury wyborów na prezydenta Gdańska

Lista obwodów głosowania w Brzeźnie
nr 1 Szkoła Podstawowa Nr 20 ul. Wczasy 3
Brzeźnieńska, Cicha, Herbowa, Jantarowa od nr 21 do końca, Łamana, Mazurska, Miła, Młodzieży Polskiej, Oksywska, Orla, Południowa, Północna, Pułaskiego, Walecznych, Wczasy, Zdrojowa

nr 2 Klub Środowiskowy "Cebulka" ul. Dworska 29 A
Gdańska, Plater, Polskiego Czerwonego Krzyża, Sternicza

nr 3 Rejon Obsługi Mieszkańców Nr 2 ul. Dworska 27
Dworska, Korzeniowskiego

nr 4 Gimnazjum Nr 14 ul. Dworska 34
Aleja Hallera od nr 227 do końca [bez nr 227 A], Chodkiewicza

nr 5 Dom Opieki "Za Sosnami" Al. Hallera 227 A
Aleja Hallera nr 227 A

nr 6 ZSOiZ Nr 1 ul. Krasickiego 10
Cybulskiego, Ćwiklińskiej, Dunikowskiego, Gałczyńskiego, Gwiazdowskiego, Iwo Galla, Kobieli, Kotarbińskiego, Krasickiego, Osterwy, Solskiego,
Sybiraków, Uczniowska od nr 45 do końca, Zelwerowicza

nr 7 ZSOiZ Nr 1 ul. Krasickiego 10
Broniewskiego, Łozy, Portowców

Okręgi wyborcze w Gdańsku i liczba wybieranych z nich radnych

Numer
okręgu
Granica okręgu
Liczba
radnych wybieranych
w okręgu
1.
Brzeźno, Nowy Port, Letnica, Młyniska, Stogi (z Przeróbką), Krakowiec-Górki Zachodnie, Wyspa Sobieszewska, Rudniki, Olszynka, Orunia-Św. Wojciech-Lipce
6
2.
Śródmieście, Chełm (z dzielnicą Gdańsk Południe)
6
3.
Wzgórze Mickiewicza, Siedlce, Suchanino, Aniołki, Piecki - Migowo, Brętowo, Matarnia, Kokoszki
6
4.
Wrzeszcz, Strzyża
5
5.
Zaspa Rozstaje, Zaspa Młyniec, Przymorze Wielkie
5
6.
Przymorze Małe, Żabianka - Wejhera - Jelitkowo -Tysiąclecia, Oliwa, VII Dwór, Osowa
6


Wyniki wyborów na prezydenta Gdańska z siedmiu Komisji Wyborczych w Gdańsku-Brzeźnie

Adamowicz - PO
1423
37,18%
Formela - SLD
703
18,37%
Borusewicz - UW
551
14,4%
Kurski - LPR
403
10,53%
Strzelczyk - PiS
245
6,4%
Jagoda - KPEiR
149
3,89%
Pisarski - Samoobrona
142
3,71%
Grabski - forum bezpartyjnych
106
2,77%
Szajna - Nasz Gdańsk
51
1,33%
Podjacki - LOS
35
0,91%
Chmielowiec - PSL
19
0,51%
razem głosów
3827
100%


Wyniki wyborów do Rady Miasta Gdańska z siedmiu Komisji Wyborczych w Gdańsku-Brzeźnie

Nr 8 KWWiS L. Kaczyńskiego PiS
878
23%
Nr 3 Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD-UP
683
17,88%
Nr 15 KW Platforma Obywatelska
593
15,52%
Nr 10 KW LPR
403
10,54%
Nr 2 KW Samoobrona RP
241
6,3%
Nr 20 KWW - Obrona Dzielnic
210
5,49%
Nr 11 FORUM BEZPARTYJNYCH
203
5,31%
Nr 16 OK Bogdana Borusewicza
195
5,1%
Nr 12 Stowarzyszenie "Nasz Gdańsk"
180
4,7%
Nr 19 NAPRZÓD LECHIO
110
2,87%
Nr 9 Komitet Wyborczy KPEiR
38
1,02%
Nr 14 KW Wyborców "Nasze Miasto Gdańsk"
35
0,99%
Nr 13 LOS POLSKI
32
0,83%
Nr 17 Komitet Wyborczy PSL
11
0,29%
Nr 21 Niezależny Komitet Wyborczy Orunia
6
0,16%
 
3818
100%


Poniżej lista 10 kandydatów na radnych, którzy uzyskali w Brzeźnie najwięcej głosów. Bezapelacyjnym zwycięzcą był tutaj Kazimierz Dobrzyński popierany przez PiS, zdobył 463 głosy (ponad 12% wszystkich głosów w dzielnicy). 10 najlepszych kandydatów zebrało nieco ponad 50% wszystkich głosów oddanych w dzielnicy. Do Rady Miasta dostały sie 3 osoby: M. Polaszewski (SLD), S. Kosakowski (PO) i R. Olszewski (niestety - Samoobrona). Ten ostatni nie zmieścił się w Brzeźnie w pierwszej dziesiatce - dostał 118 głosów.

Kazimierz Dobrzyński PiS
463
12,42%
Marek Polaszewski SLD
235
6,3%
Sławomir Kosakowski PO
189
5,07%
Ireneusz Gordon "Obrona dzielnic"
183
4,91%
Jerzy Fryzowski "Forum Bezpartyjnych"
163
4,37%
Liliana Barańska SLD
143
3,84%
Andrzej Plewiński PO
132
3,54%
Kazimierz Koralewski PiS
125
3,35%
Krzysztof Wiecki LPR
124
3,33%
Elżbieta Hoppe PO
123
3,3%
 
1880
50,43%


Wyniki wyborów do sejmiku wojewódzkiego z siedmiu Komisji Wyborczych w Gdańsku-Brzeźnie

Nr 10 KKW PO-PiS
1250
33,91%
Nr 3 Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD-UP
860
23,33%
Nr 1 KW LPR
663
17,99%
Nr 2 KW Samoobrona RP
315
8,55%
Nr 4 Krajowy KWW Unia Samorządowa
164
4,45%
Nr 9 KWW Konfederacja Ruch Obrony Bezrobotn.
135
3,66%
Nr 7 KW Unia Polityki Realnej
106
2,88%
Nr 8 KWW Antyklerykalna Polska
63
1,71%
Nr 12 Komitet Wyborczy KPEiR
53
1,44%
Nr 5 KW Alternatywa Partia Pracy
30
0,81%
Nr 6 Komitet Wyborczy PSL
26
0,71%
Nr 11 KWW RAZEM POLSCE
21
0,56%
 
3686
100%

Wyniki II tury wyborów na prezydenta Gdańska

Uprawnionych: 12113 osób, głosowało 3167 (26,15%). Głosów ważnych 3133. Paweł Adamowicz otrzymał 2184 głosy (69,7%), Marek Formela 949 (30,3%). P. Adamowicz wygrał we wszystkich brzeźnieńskich obwodach oprócz komisji nr 5. W domu opieki "Pod Sosnami" na 17 oddanych głosów - 10 padło na M. Formelę.


  Pełna lista kandydatów do Rady Miasta Gdańska w okręgu nr 1 obejmującym Brzeźno, Stogi, Nowy Port, Orunię, Młyniska, Przeróbkę, Letniewo, Górki Zachodnie, Wyspę Sobieszewską, Krakowiec, Lipce i Św. Wojciech. W okręgu do zdobycia jest 6 mandatów
Nr 2 KW Samoobrona RP
nr 1 OLSZEWSKI RYSZARD lat 51
nr 2 ZAJĄC MAŁGORZATA lat 32
nr 3 DMOCHOWSKI KRZYSZTOF ADAM lat 50
nr 4 GUSZYŃSKI JAN lat 67
nr 5 KONASZEWSKI JAROSŁAW lat 40
nr 6 KAROLONEK ANDRZEJ JÓZEF lat 47
nr 7 WOŹNIAK ROBERT lat 32
nr 8 BASTOWSKI JERZY lat 48
Nr 3 Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD-UP
nr 1 POLASZEWSKI MAREK lat 47
nr 2 BUKSIŃSKI RYSZARD lat 61
nr 3 BARAŃSKA LILIANA lat 46
nr 4 STYBA MACIEJ ŁUKASZ lat 25
nr 5 NOWAKOWSKI LEON lat 51
nr 6 KASPERKOWICZ WŁADYSŁAW WOJCIECH lat 62
nr 7 MALICKI JÓZEF lat 49
nr 8 SAWICKA-ŁYCZKOWSKA BARBARA lat 63
nr 9 MIŁOŃ-SZEWCZAK GRAŻYNA lat 50
nr 10 KOSIOREK WOJCIECH MAREK lat 24
Nr 8 KWWiS Lecha Kaczyńskiego Prawo i Samorządność
nr 1 KORALEWSKI KAZIMIERZ MARIAN lat 46
nr 2 SIWIECKI DARIUSZ BRONISŁAW lat 38
  poparcie : PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
nr 3 SŁOMIŃSKI WIESŁAW MICHAŁ lat 44
nr 4 JAROSZEWICZ WALDEMAR lat 47
nr 5 DOBRZYŃSKI KAZIMIERZ lat 68
nr 6 PANKOWSKI MARIUSZ STANISŁAW lat 29
nr 7 RAKOWIEC ROBERT lat 31
  poparcie : PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
nr 8 WRZASKOWSKI JAROSŁAW PIOTR lat 35
nr 9 WIESNER WOJCIECH lat 37
nr 10 ROBAKOWSKA MARLENA MAKSYMILIANA lat 25
  poparcie : PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
Nr 9 Komitet Wyborczy KPEiR
nr 1 MACIUBA-REZULAK LEOKADIA ANNA lat 56
nr 2 RUSAJCZYK ANDRZEJ SZCZEPAN lat 55
nr 3 BUŁAWSKA EWA BARBARA lat 33
nr 4 POPŁAWSKA DANUTA MARIA lat 31
nr 5 LEWANDOWSKA ZENONA MARIA lat 51
nr 6 HAAZA MARIAN lat 52
nr 7 GŁOWACKA TERESA lat 49
nr 8 WALCZAK ANTONI lat 71
Nr 10 KW LPR
nr 1 GLINKA MAREK JANUSZ lat 42
nr 2 WIECKI KRZYSZTOF JÓZEF lat 41
nr 3 JÓŹWIAKOWSKI ZBIGNIEW lat 52
nr 4 DUDZIŃSKI JACEK STEFAN lat 42
nr 5 KEGEL-TYSKA ANNA JUSTYNA lat 31
nr 6 BŁASZCZYK DANUTA IWONA lat 41
nr 7 KOSZEWSKA HANNA lat 45
nr 8 MULAREWICZ-GOŁĘBIEWSKA TERESA lat 62
nr 9 MATWIEJCZUK MAREK lat 42
nr 10 POŁAWSKI KAMIL WALDEMAR lat 28
nr 11 JEZIERSKI HENRYK ROMAN lat 50
nr 12 CYBULSKI KRZYSZTOF lat 50
Nr 11 FORUM BEZPARTYJNYCH
nr 1 FRYZOWSKI JERZY lat 52
nr 2 SZYMAŃSKI MAREK MARIAN lat 54
nr 3 MAJEWSKA BEATA lat 36
nr 4 ŁAGUNIONEK DANUTA MAŁGORZATA lat 32
nr 5 RZESKA RENATA lat 40
nr 6 JAKUSZKO SŁAWOMIR lat 41
nr 7 KOCH ANDRZEJ lat 72
Nr 12 Stowarzyszenie "Nasz Gdańsk"
nr 1 SZYMAŃSKI STANISŁAW JÓZEF lat 65
nr 2 CIEPŁUCHA ANDRZEJ KAROL lat 51
nr 3 KOSIK KRZYSZTOF ANTONI lat 50
nr 4 GRYCZKA SŁAWOMIR lat 44
nr 5 SZTANGIERSKI PIOTR ADAM lat 37
nr 6 SUBOCZ BENEDYKT TADEUSZ lat 64
nr 7 STANKIEWICZ SŁAWOMIR lat 32
nr 8 ZABAWA ROMAN lat 51
nr 9 LIJEWSKI MARIAN FRANCISZEK lat 64
Nr 13 LOS POLSKI
nr 1 JANUS MIECZYSŁAW STANISŁAW lat 52
nr 2 OLCZAK LUDMIŁA lat 48
nr 3 BŁASZYK KRYSTYNA lat 64
nr 4 STANKIEWICZ PIOTR KAZIMIERZ lat 26
nr 5 BOROWSKA JADWIGA lat 60
nr 6 STRZEDZIŃSKA TERESA STANISŁAWA lat 65
Nr 14 KW Wyborców NASZE MIASTO GDAŃSK
nr 1 WNUK ZBIGNIEW lat 41
nr 2 MICHALKIEWICZ WIESŁAW lat 41
nr 3 SZYMAŃSKI JANUSZ lat 40
nr 4 MĄKA ANDRZEJ lat 36
nr 5 WILUSZ JACEK PIOTR lat 33
Nr 15 KW Platforma Obywatelska
nr 1 KOSAKOWSKI SŁAWOMIR lat 32
nr 2 MĘKAL TADEUSZ lat 45
nr 3 RYDLEWSKI WALDEMAR HUBERT lat 46
nr 4 HOPPE ELŻBIETA lat 52
nr 5 JAROŃSKI JACEK lat 39
nr 6 MOGILNICKI MACIEJ lat 32
nr 7 BYSTRY WOJCIECH MIROSŁAW lat 31
nr 8 WRÓBLEWSKI PIOTR ADAM lat 32
nr 9 PLEWIŃSKI ANDRZEJ STANISŁAW lat 55
nr 10 WULCZYŃSKI ZBIGNIEW MAREK lat 33
nr 11 KĄKOL ŁUKASZ lat 22
Nr 16 OK Bogdana Borusewicz
nr 1 KRZYWONOS-STRYCHARSKA HENRYKA lat 49
nr 2 FILIPOWICZ TOMASZ lat 26
nr 3 NOJEK SŁAWOMIR lat 41
nr 4 SKRZYDLIŃSKA-WIKTOR HANNA lat 47
nr 5 KARWOWSKI KRZYSZTOF JÓZEF lat 52
nr 6 DZIEKAŃSKI RYSZARD lat 44
nr 7 PIONKE KLOTYLDA lat 59
nr 8 GÓRSKA-CHEDA MAŁGORZATA GRAŻYNA lat 47
Nr 17 Komitet Wyborczy PSL
nr 1 BORKOWSKI ANDRZEJ KAZIMIERZ lat 49
nr 2 WYSKIELSKI WŁADYSŁAW lat 65
nr 3 DRZAZGA PIOTR lat 43
nr 4 ROGOWSKI KRZYSZTOF lat 38
nr 5 RYBITW MARIA lat 59
nr 6 WOJCIECHOWICZ KRZYSZTOF lat 40
Nr 19 NAPRZÓD LECHIO
nr 1 WYSOCKI DAMIAN MARIUSZ lat 24
nr 2 CIEPLIK JAROSŁAW MARIAN lat 32
nr 3 KONKOL PIOTR IGNACY lat 23
nr 4 CZERWONKA MARCIN lat 18
nr 5 SYPNIEWSKI WALDEMAR lat 35
Nr 20 Komitet Wyborczy Wyborców - Obrona Dzielnic
nr 1 GORDON IRENEUSZ lat 34
nr 2 KIELCZYK BARBARA lat 41
nr 3 KOŁAKOWSKA ANNA lat 38
nr 4 KLEWIADO ZBIGNIEW lat 52
Nr 21 Niezależny Komitet Wyborczy Orunia
nr 1 CHAZBIJEWICZ SELIM lat 47
nr 2 KUCZYŃSKI-SZAHUNIEWICZ JERZY lat 50
nr 3 ASANOWICZ OMAR lat 65
nr 4 HERMAN MARIA lat 51
nr 5 KUCZYŃSKA-SZAHUNIEWICZ PATRYCJA lat 21