Biuro Turystyki Wojażer Sp. z o.o. zaprasza:
Armenia (z przejazdem przez Gruzję)
termin: 5 - 12.05.2020 r.
cena: 4 600 zł

5.05
wtorek

Gdańsk - Kutaisi -Tbilisi
Zbiórka uczestników na lotnisku w Gdańsku o godz. 15.00. Odlot do Kutaisi samolotem WIZZAIR o godz. 17.05. Przylot do Kutaisi o godz. 22..45. Transfer do Tbilisi. Zakwaterowanie w hotelu w Tbilisi.
6.05
środa

Tbilisi - Wanadzor
Po śniadaniu zwiedzanie Tbilisi: kościół Metechi z XIII w. zbudowany na skale nad rzeką Mtkwari (inna nazwa: Kura), twierdza Narikala z IV w., zespół obronnych budowli, położonych na niedostępnej skale dominującej na miastem, Łaźnie Solankowe, które w dawnych wiekach pełniły funkcje nie tylko lecznicze i higieniczne, ale były też miejscem rozrywek, wypoczynku, życia kulturalnego i towarzyskiego, katedra Sioni z VI w., gdzie przechowywana jest największa relikwia kościoła gruzińskiego - krzyż św. Niny, Mtacminda - „święta góra” z wieżą telewizyjną na szczycie, na zboczach klasztor św. Dawida, będący panteonem najwybitniejszych gruzińskich twórców i artystów. Uliczka Szawteli z zespołem starych domów i budowli sakralnych. Następnie zwiedzanie nowej części Tbilisi: Katedra Sameba, Państwowy Uniwersytet, Aleja Rustawelego z jej secesyjną i eklektyczną zabudową, kościół Kaszweti będący odwzorowaniem oryginalnego kościoła gruzińskiego z XI w., Pałac Młodzieży, Urząd Miasta, Parlament. W godzinach popołudniowych przejazd do Armenii, do miejscowości Wanadzor. Na trasie zwiedzanie średniowiecznego monastyru Sanahin (X -XIII wiek) z zespołem kilkunastu kaplic i kościołów w XIII w ważnego ośrodka naukowego Armenii. Wizyta w zespole klasztornym Haghpat, w którym szczególnie cenny jest najstarszy w Armenii kościół Świętego Krzyża z X wieku. Oba zespoły architektoniczne wpisane są na listę UNESCO. Kolacja i nocleg w Wanadzor.

7.05
czwartek

Wanadzor - Sewan - Erywań
Rano wyjazd w kierunku jeziora Sewan. Sewan to ogromne jezioro zajmujące 5% powierzchni kraju, jest zlokalizowane na wysokości 2000 m n.p.m. Zasilane jest przez wody 28 rzek, a wypływa z niego tylko jedna - Hrazdan. Jezioro i jego brzegi są miejscem występowania wielu gatunków flory i fauny, a najciekawszym z nich jest endemiczna odmiana pstrąga. Przejazd do Dilijan, miasta w północnej Armenii. Miasto otoczone przez lasy Parku Narodowego Dilijan jest popularnym kurortem i centrum sztuki rękodzielniczej. Po przyjeździe do stolicy kraju Erywania zwiedzanie miasta: Park Zwycięstwa z monumentalną statuą Matki Armenii - personifikacją kraju, Erywańska Kaskada - gigantyczne schody prowadzące na wzgórze, z którego roztacza się piękny widok na miasto, gmach Opery i Baletu, Plac Republiki ze śpiewającymi fontannami. Przejazd do Memoriału Tsitsernakaberd upamiętniającego rzeź Ormian z 1915 roku, zwiedzanie muzeum poświęconego tym wydarzeniom. Spacer po Północnej Alei, największym deptaku Erewania łączącym ul. Abowiana z Placem Wolności. Kolacja i nocleg w Erywaniu.

8.05
piątek

Erywań - Garni - Geghard - Erywań
Rano wycieczka wzdłuż wąwozu Garni (na liście UNESCO) wśród bazaltowych słupów i przez piękny bazaltowy most z IX w. przerzucony nad rzeką Azat. Zwiedzanie pogańskiej świątyni poświęconej Mitrze - bogu słońca, zbudowanej w I wieku n.e, zburzonej przez trzęsienie ziemi w wieku XVII i odbudowanej pod koniec XX wieku. Następnie przejazd do Geghard i zwiedzanie Monastyru Świętej Włóczni (XIII w), jednego z najwspanialszych dzieł ormiańskiej architektury (na liście UNESCO). Po południu pokaz i próba samodzielnego przygotowania ormiańskiego chleba - lawasza, który jako element kultury Armenii został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Wieczorem powrót na kolację i nocleg do Erywania.

9.05
sobota
Erywań - Tatew
Po śniadaniu przejazd w kierunku wczesnośredniowiecznego zespołu klasztornego Tatew położonego nad krawędzią stromego wąwozu z wysokimi bazaltowymi ścianami. Główną jego część stanowi wzniesiony w IX wieku kościół św. Piotra i Pawła. Na dziedzińcu, w południowej części klasztoru w X wieku wzniesiono Gawazan (tańczącą kolumnę), unikatowe dzieło ormiańskiej sztuki architektonicznej i inżynierskiej. Jest to ośmioboczny słup zbudowany z małych kamieni wysoki na 8 metrów. W średniowieczu klasztor był ważnym ośrodkiem piśmiennictwa, a także najważniejszym uniwersytetem Armenii. Nazwa Tatew w języku ormiańskim oznacza „daj skrzydła”, a do niedostępnego klasztoru można się dostać kolejką linową zwaną skrzydłami Tatewu, jest to najdłuższa tego typu konstrukcja na świecie - liczy 5752 metrów. Kolej porusza się z prędkością 37 km na godzinę, a cały dystans pokonuje w 11 minut. Kolacja i nocleg w Tatew.
10.05
niedziela

Tatew - Chor Wirap
Rano przejazd do miejscowości Lusart, gdzie na niewysokim wzgórzu górującym nad dolina rzeki Araks wznosi się obronny klasztor Chor Wirap (głęboki loch). Monastyr zbudowany nad głębokim lochem jest jednym z najważniejszych miejsc Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, celem licznych pielgrzymek i wycieczek turystycznych. Tu w lochu był więziony Grzegorz Oświeciciel - żyjący w IV wieku założyciel i patron kościoła ormiańskiego. Przy dobrej pogodzie ze wzgórza roztacza się imponujący widok na pobliską górę Ararat (5 137 m n.p.m.). Pomiędzy świątynią a górą wzdłuż rzeki Araks przebiega granica między Armenią a Turcją. Po południu degustacja ormiańskiego wina w wybranej winiarni. Kolacja i nocleg w Wagharszapat.

11.05
poniedziałek
Wagharszapat - Wardzia
Po śniadaniu panoramiczne zwiedzanie miasta. Wagharszapat (historyczna nazwa Eczmiadzyn) to jedna z trzynastu rezydencji królewskich Armenii i jedna z czterech stolic, nazywana też ormiańskim Watykanem. Zwiedzanie pochodzącej z początku IV w n.e. katedry, najstarszej chrześcijańskiej świątyni w Armenii, wybudowanej przez św. Grzegorza Oświeciciela, założyciela kościoła ormiańskiego. Znajdujący się wokół świątyni klasztor jest siedzibą Katolikosa - głowy kościoła ormiańskiego. Następnie zwiedzanie muzeum klasztornego z pamiątkami po wielu świętych kościoła ormiańskiego. W godzinach po-południowych przejazd do Zwartnoc, miejscowości usytuowanej w jednej z najniżej położonych dolin w Armenii (882 m n.p.m.) i zwiedzanie pozostałości wspania-łego pałacu i bazyliki z VII wieku. Następnie przejazd do granicy armeńsko - gruzińskiej. Kolacja i nocleg na terenie Gruzji w miejscowości Wardzia.
12.05
wtorek

Wardzia - Kutaisi - Gdańsk
Rano wykwaterowanie z hotelu w Wardze. Zwiedzanie miasta-klasztoru wydrążonego w skale, na zboczu góry Eruszeli do wysokości 1300 m n.p.m. tuż nad kanionem rzeki Mtkwari. Zespół miejski Wardzi powstał na przełomie XII i XIII wieku, jego fundatorką była najwybitniejsza gruzińska królowa Tamara. Kompleks pierwotnie składał się z ponad trzech tysięcy pomieszczeń położonych na trzynastu poziomach. Do dziś zachowało się ponad 250 komnat,a także fragmenty tuneli, korytarzy, schodów. Poza oryginalną architektura można podziwiać freski, które zdobią wnętrza świątyń. Na trasie obiad. Przyjazd na lotnisko w Kutaisi wieczorem. Odlot samolotu do Gdańska o godz. 23.15. Przylot do Gdańska o godz. 0.55 (13.maja) i zakończenie imprezy.


Cena 4 600 PLN obejmuje:

- przelot samolotem WIZZAIR na trasie Gdańsk - Kutaisi - Gdańsk
- zakwaterowanie w hotelach
- przejazd klimatyzowanym autokarem na całej trasie
- śniadania i obiadokolacje
- przewodnictwo
- opiekę pilota
- ubezpieczenie KL (200 000 zł) i NNW (25 000 zł)

Cena nie obejmuje:
- wstępów do zwiedzanych obiektów -25 euro
- występ folklorystyczny w Erewaniu -25 euro
- pieczenie chleba -10 euro

Biuro odprowadza składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

wersja do druku    strona główna | programy 2020