Biuro Turystyki Wojażer Sp. z o.o. zaprasza:
Maroko
termin: 23.02 - 1.03.2020 r.
cena: 5 250 zł

23.02
niedziela

Warszawa - Marrakesz
Zbiórka na lotnisku Okęcie w Warszawie o godz. 5.40. Odlot do Marrakeszu o godz. 7.40. Przylot o godz. 12.30. Spotkanie z przewodnikiem i transfer do hotelu. Aklimatyzacja i spacer po mieście. Marrakesz to dawna stolica Maroka z starym miastem otoczonym czerwonym murem. Mieszkańcy przybyli tu z różnych rejonów kraju, stąd cała gama kolorów, zapachów i dźwięków podziwianych szczególnie na tradycyjnym targu czyli souku. Kolacja i nocleg w Marrakeszu.
24.02
poniedziałek

Marrakesz - Ouarzazate
Po śniadaniu przejazd przez góry Wysokiego Atlasu, który stanowi naturalną granicę pomiędzy urodzajnymi ziemiami wzdłuż wybrzeża oceanu, a suchą pustynią. Najwyższym szczytem łańcucha, a tym samym całego pasma Atlasu, jest Dżabal Tubkal (4167 m n.p.m.). Postój na przełęczy Tiszka 2260 m n.p.m., z której roztacza się niezapomniany widok na okolicę. Przejazd do kazby Ajt Bin Haddu, jednej z najbardziej egzotycznych i najlepiej zachowanych na obszarze całego Atlasu. Kazba zawieszona na zboczach góry była tłem dla ponad 20 słynnych filmów (m.in. Kleopatry czy Gladiatora). Wpisana jest na listę UNESCO. Następnie przyjazd do Ouarzazate, największego miasta saharyjskiego Maroka, założonego na początku XX wieku jako baza francuskiego garnizonu Legii Cudzoziemskiej, usytuowanego u podnóża Atlasu Wysokiego. Na wzgórzu ponad miastem podziwiać można XVIII-wieczny zamek (Kasbę Taurit) - świadectwo krótkotrwałej potęgi Glawich - berberyjskiego rodu, którego przedstawiciele na początku XX wieku zajmowali w kraju wysokie stanowiska. W latach 30-tych XX wieku była to największa tego typu budowla w Maroku. Wokół Ouarzazate znajdują się kopalnie rudy manganu, miedzi i kobaltu. Przejazd na nocleg w okolicy Ouarzazate.

25.02
wtorek

Ouarzazate - Zagora
Rano przejazd przez malownicze pasmo górskie Dżabal Saghro do miejscowości Agdz położonej na wysokości 937 m n.p.m. u podnóża góry Jbel Kissane. Agdz w języku berberyjskim oznacza "miejsce odpoczynku". W przeszłości był to punkt przystankowy dla karawan, które wędrowały z Marrakeszu przez Zagorę do Timbuktu. Centralnym punktem miasta jest Grande Place, na którym odbywa się codzienny targ żywności, przypraw i wyrobów rzemieślniczych. Dalsza trasa wycieczki prowadzi doliną rzeki Draa w przepięknym krajobrazie kazb usytuowanych w tunelach z gajów palmowych. Draa to rzeka okresowa, której koryto wypełnia się jedynie po intensywnych opadach. W jednej z oaz przerwa na lunch. Postoje w punktach widokowych, zwiedzanie kazby oraz typowej berberyjskiej wioski z gliny. Po południu przyjazd do Zagory, która jest stosunkowo młodym miastem założonym przez francuskich kolonizatorów jako centrum administracyjne. Z Zagory Sadyci rozpoczęli podbój Maroka w XVI wieku, a na szczycie góry położonej w sąsiedztwie zobaczyć można ruiny twierdzy Almorawidów. To tu kończył się i zaczynał szlak solnych karawan. Zagora to ostatnie miasto na hamadzie czyli pustyni kamiennej. W odległości dwóch godzin stąd rozpościera się pustynia piaszczysta. Większość mieszkańców Zagory ma korzenie południowo-saharyjskie oraz berberyjskie. Zagora to miejsce szczególnie ulubione przez pisarzy, artystów i naukowców z całego świata. Kolacja i nocleg w Zagorze.

26.02
środa

Zagora - Arfud
Po śniadaniu przejazd trasą widokową, podziwianie pięknego pustynnego krajobrazu. Po drodze postój na lunch. Wczesnym popołudniem przyjazd do Arfud, miasteczka, które słynie ze skamielin, stąd można tu znaleźć wiele warsztatów oferujących przepiękne rękodzieło. Późnym popołudniem przejazd w głąb Sahary na zachód słońca. Sahara to największa gorąca pustynia na Ziemi. Marokańska część pustyni rozciąga się na południowowschodnim obszarze kraju i w większości jest pustynią kamienistą. Na południu od doliny Draa i na wschód od doliny Ziz występują piaszczyste wydmy. Możliwość przejażdżki na wielbłądzie na wydmy Chebii - to 22-kilometrowa łacha piachu, najwyższa piaszczysta wydma w Maroku, jej piasek przybiera różne barwy w zależności od pory dnia, a szczególne wrażenie robi przy zachodzącym słońcu. Po zachodzie słońca przejazd na kolację i nocleg do hotelu w Arfud.

27.02 czwartek Arfud - Ouarzazate
Rano przejazd do wąwozu Todra. Krajobraz jest tu spektakularny - wysokie, strome skalne ściany, malownicze wioski, daktylowe gaje. Najpiękniejszym miejscem wąwozu jest kilkusetmetrowy odcinek, w którym wąska droga i płynąca obok rzeka Todra otoczone są z dwóch stron ogromnymi pionowymi, skalnymi ścianami wznoszącymi się ponad 300 metrów nad lustrem wody przybierającymi różne odcienie czerwieni i pomarańczu. Następnie przejazd doliną Dades - to kanion wyżłobiony przez wody, mierzącej ponad 200 km, rzeki o tej samej nazwie. Na mieniących się kolorami zboczach znajdują się plantacje róży damasceńskiej. Dolina zamieszkana jest głównie przez Berberów, nazywana jest również "Doliną Tysiąca Kazb". Wieczorem kolacja i nocleg w Ouarzazate.
28.02
piątek
Marrakesz
Rano przejazd przez góry do Marrakeszu, zakwaterowanie w hotelu. Po południu zwiedzanie miasta. W programie zwiedzanie ogrodów słynnych artystów, wśród nich ogrodu projektanta mody Yves Saint Laurenta, który w ogrodzie zgromadził kaktusy z całego świata i gdzie unosi się zapach perfum "opium". Wizyta na słynnym placu Jemaa El Fna wpisanym na listę UNESCO Można tu spotkać zaklinaczy węży, treserów małp, muzykantów i skosztować lokalnych przysmaków np. grillowane kozie głowy, kiełbaski baranie, móżdżek, ślimaki. Spacer po wąskich i krętych uliczkach starego miasta, gdzie prym wiodą lokalni rzemieślnicy: szewcy, wikliniarze, kowale i farbiarze. Następnie zwiedzanie Pałacu Bahia z XIX wieku, jego ogrodów i haremu (nieczynnego) oraz meczetu Kutubija (z zewnątrz) zbudowanego w XII w. Wieczorem, dla chętnych, uroczysta kolacja z winem i pokazem folklorystycznym. Kolacja i nocleg w Marrakeszu.
29.02
sobota
Marrekesz - wodospady Ouzoud - Marrekesz
Wyjazd na całodzienną wycieczkę drogą, która wiedzie u podnóża gór Atlasu Wysokiego nad najwspanialsze w Maroku wodospady Ouzoud Nazwa wodospadów pochodzi od berberyjskiego słowa uzud, które oznacza oliwki (w tym sztucznie nawadnianym terenie rosną przede wszystkim gaje oliwkowe Główna kaskada ma wysokość 110 metrów poniżej rzeka tworzy szereg mniejszych kaskad, po czym wpada do rzeki Wadi al Abid, która płynie w naturalnym parku pełnym swobodnie biegających makaków. Spacer wokół wodospadów, po specjalnie wytyczonych ścieżkach. Późnym popołudniem powrót do Marrakeszu. Kolacja i nocleg w Marrakeszu.
1.03
niedziela

Marrakesz - Warszawa
Rano po śniadaniu wykwaterowanie z h telu. Transfer na lotnisko. Odlot z Marrakeszu o godz. 13.15. Przylot do Warszawy o godz. 18.00 i zakończenie wycieczki.


Cena 5 250 PLN obejmuje:
- przelot samolotem z Warszawy do Marrakeszu i z Marrakeszu do Warszawy
- noclegi w hotelach na trasie wycieczki
- śniadania i obiadokolacje (lub obiady)
- przejazdy lokalnym busem
- przewodnictwo w języku polskim i opiekę pilota
- ubezpieczenie KL (200 000 złotych) i NNW (20 000 złotych)

Cena nie obejmuje:
- biletów wstępu do obiektów
- pracy lokalnych przewodników
- napiwków
Na ten cel należy przygotować ok. 80 EUR
- udziału w wieczorze folklorystycznym w Marrakeszu - ok. 25 EUR
Uwaga! BT Wojażer zorganizuje wspólny dojazd i powrót z Warszawy


Biuro odprowadza składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

wersja do druku    strona główna | programy 2020